Kuraklığın Tarımsal Üretime Etkisi

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Burak: “Kuraklığa bağlı ciddi bir fiyat artışı beklemiyoruz” “Yeteri kadar buğdayımız var. Geçen yıldan daha az ama ülke üretimi için herhangi bir sıkıntı yok”

Kuraklığın Tarımsal Üretime Etkisi

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak, “Kuraklığa bağlı ciddi bir fiyat artışı beklemiyoruz” dedi.

Burak, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası çapta düzenlenen Balkan Tarım Kongresi’ne katılmak için Edirne’ye geldiğini söyledi.

Kuraklığın tarımsal üretime etkisine ilişkin bir soru üzerine Burak, ”Kuraklığa bağlı ciddi bir fiyat artışı beklemiyoruz. Bu yıl bazı bölgelerde kuraklık yaşandı. Buna bağlı olarak da Orta Anadolu’da buğday üretiminde yüzde 10-15 aralığında bir verim düşüşü oldu” dedi.

Burak, Türkiye genelinde 22 milyon ton olan buğday üretiminin bu yıl 19-19,5 tona düştüğünü ifade etti. Yaklaşık bu kadar miktar da stokları bulunduğunu dile getiren Burak, şöyle devam etti:

“Yeteri kadar buğdayımız var. Geçen yıldan daha az ama ülke üretimi için herhangi bir sıkıntı yok. Bakanlık tarım sigortası uygulaması başlattı. Bu uygulama çiftçilere ciddi bir destek sağlıyor. Onun için doğal afetlere karşı sigortalı olunması şarttır. Bakanlığımız da sigorta projesinin yüzde 50′sini hibe olarak veriyor ki, çiftçi kendisini garantiye alsın. Bakanlığımızın tedbirleri var. Kuraklığı karşı üniversitelerimizle çeşitli projeler geliştirdik. O bakımdan afetler var ama buna karşı tedbirlerimiz var. Çok ciddi sıkıntı oluşturacağını sanmıyorum.”

Burak, ayçiçeğinde geçen yıla göre üretimin arttığını vurguladı.

Buğdayda üretimin düşmesine rağmen miktarın yeterli olduğunu ancak kayısı gibi bazı lokal ürünlerde fiyat artışının doğal olduğunu aktaran Burak, “O da çok fazla enflasyonu etkilemiyor zaten. Üretici fiyatlarında ciddi bir artış yok. Marketlerde maalesef yüksek fiyatlar var. Bununla ilgili çalışmalar var şu an” diye konuştu. – Edirne

Etiketler: