99 dolara Windows cep!

3

Fransız donanım firması Archos, 2000 yılında satışa sunduğu taşınabilir medya oynatıcısı (PMP) Archos Jukebox 5000 ile dikkatleri üstüne çekmişti. Bu üründen bir yıl sonra da Apple Inc. iPod ile bu yeni kervana katılmıştı. Ancak iPod, Archos’un ürününden o kadar yüksek bir seviyedeydi ki, pek çok kişi PMP’yi Amerikalı firmanın “icat ettiğine” inanmaktaydı. 2003 yılında Archos, Apple ile yarışamayacağını fark ederek klasik MP3 marketinden çekilmişti. Ancak, Archos’un PMP kapasitesi konusunda Apple’dan bir yıl ileride olmasından kaynaklı, firmanın ürünleri bazı hayranlar tarafından istenmeye devam etmekteydi.
Zamanla PMP bölümü silinmeye başladı ve Archos, geçtiğimiz 10 yılın son yarısında, tablet tarzı PMP’ler ile uğraşmaya başladı. Google Inc.’in Android’i ile beraber bir açıklık yakalayan firma, en iyi uygun fiyatlı Android tablet üreticisi olarak bir kez daha ortaya çıktı.
Şimdi ise, Archos’un dönüşü yeni bir evreye girmek üzere. OEM’in açıklaması, oldukça agresif bir fiyatlandırmaya sahip bir Windows Phone ürünü -40 Cesium- ve bir Windows 8.1 tablet -80 Cesium- üretileceği yönünde. Aynı zamanda uygun fiyatlı iki adet Android ürünü -45c ve 50b Platinum- ile 1080p Android tablet -101 Oxygen- de üretilecek. Bütün bu ürünler, element isimlerini taşımakta ve sayılar da ekran boyutlarını (40=4.0″ 80=8.0″ 101=10.1″ gibi) göstermekte.
150$ dolar fiyatına sahip Windows 8.1 tableti, şu anda var olan en ucuz x86 Windows 8.1 tabletleri arasında yer almakta.

Etiketler: